Juniorikonsertti

Juniorikonsertti 11.11.2014 Musiikkitalolla

Mukana konsertissa oli viidesluokkalaisia Helsingin koulujen musiikkiluokilta. Jotkut pääsivät soittamaan myös orkesterin solistina. (Taneli M.)

Juniorikonsertti oli mahtava. Kapellimestari oli valtavan taitava. Hänen nimensä oli Anna-Maria Helsing. Kokonaisen sinfoniaorkesterin seassa soittaminen oli erittäin hauskaa. Tuntuu ihanalta, kun tuntee kuuluvansa siihen mahtipontiseen ääneen, jonka orkesteri ilmoille päästää. Juniorikonsertin harjoitukset viestivät olemuksellaan sitä, että konsertista tulisi mahtava. Harjoitukset olivat hyvin ammattimaisia. Lisäksi Musiikkitalon ruoka oli taivaallista. (Timo K.)

Konsertti oli hauska, ja siellä oli hyvä tunnelma. Lapsiorkesteri soitti Helsingin kaupunginorkesterin eli HKO:n kanssa. Koko orkesteri soitti upeasti. Paikaltani kuorossa näin koko orkesterin ja yleisön. Konsertissa oli kivoja orkesteri- ja kuorokappaleita. (Alma E.)

Se oli ainutlaatuinen tilaisuus, jota ei varmaan tule välttämättä kokemaan ehkä ikinä uudestaan. (Oona K.)

Juniorikonsertti oli tosi rento. Satu Sopanen oli rento, black box oli rento, konserttisali on rento ja hieno. Vapaa-aika oli rentoa. Kaikki oli rentoa. (Kim K.)

Minua jännitti ihan kamalasti, kun astuimme harjoitussaliin huilujen kanssa, ja kun kuulin miltä kaikki kappaleet kuulostivat orkesterin kanssa. Porilaisten marssi oli mielestäni kaikista hienoin. Ennen konserttia mietin, että miten tässä käy: unohdanko laulujen sanat, osaanko enää soittaa huilua tai teenkö kaiken väärin. Konsertti oli unohtumaton. (Niini L.)

Harjoituksissa olin ihan hämmästynyt, kun HKO soitti niin hienosti. Konsertti oli kyllä niin upea kokemus. Mutta eihän nämä kokemukset lopu, kun on musiikkiluokalla! (Siiri H.)

Kirjoittajat ovat 5C-luokan oppilaita.

Juniorikonsertti 11.11.2014 Musiikkitalolla

Mukana konsertissa oli viidesluokkalaisia Helsingin koulujen musiikkiluokilta. Jotkut pääsivät soittamaan myös orkesterin solistina. (Taneli M.)

Juniorikonsertti oli mahtava. Kapellimestari oli valtavan taitava. Hänen nimensä oli Anna-Maria Helsing. Kokonaisen sinfoniaorkesterin seassa soittaminen oli erittäin hauskaa. Tuntuu ihanalta, kun tuntee kuuluvansa siihen mahtipontiseen ääneen, jonka orkesteri ilmoille päästää. Juniorikonsertin harjoitukset viestivät olemuksellaan sitä, että konsertista tulisi mahtava. Harjoitukset olivat hyvin ammattimaisia. Lisäksi Musiikkitalon ruoka oli taivaallista. (Timo K.)

Konsertti oli hauska, ja siellä oli hyvä tunnelma. Lapsiorkesteri soitti Helsingin kaupunginorkesterin eli HKO:n kanssa. Koko orkesteri soitti upeasti. Paikaltani kuorossa näin koko orkesterin ja yleisön. Konsertissa oli kivoja orkesteri- ja kuorokappaleita. (Alma E.)

Se oli ainutlaatuinen tilaisuus, jota ei varmaan tule välttämättä kokemaan ehkä ikinä uudestaan. (Oona K.)

Juniorikonsertti oli tosi rento. Satu Sopanen oli rento, black box oli rento, konserttisali on rento ja hieno. Vapaa-aika oli rentoa. Kaikki oli rentoa. (Kim K.)

Minua jännitti ihan kamalasti, kun astuimme harjoitussaliin huilujen kanssa, ja kun kuulin miltä kaikki kappaleet kuulostivat orkesterin kanssa. Porilaisten marssi oli mielestäni kaikista hienoin. Ennen konserttia mietin, että miten tässä käy: unohdanko laulujen sanat, osaanko enää soittaa huilua tai teenkö kaiken väärin. Konsertti oli unohtumaton. (Niini L.)

Harjoituksissa olin ihan hämmästynyt, kun HKO soitti niin hienosti. Konsertti oli kyllä niin upea kokemus. Mutta eihän nämä kokemukset lopu, kun on musiikkiluokalla! (Siiri H.)

Kirjoittajat ovat 5C-luokan oppilaita.